مشاوره طلاق

حق یار > خانواده  > مشاوره طلاق

مشاوره طلاق

وکیل طلاق : طلاق به معنای انحلال نکاح دائم از طرف یک فرد یا وکیل وی است. جدایی زمانی اتفاق می افتد که رابطه زناشویی در بین زوجین کمرنگ تر و سست شده و زندگی مشترک دچار تنش وناسازگاری می شود. عواملی که این تنش ها را تشدید می کنند نداشتن تفاهم و اختلاف طبقاتی فاحش بین زوجین، تفاوت تحصیلات، خلق و خوی نامناسب، بیماری های خاص و… است و از جمله دعاوی خانواده محسوب میگردد.

تفکیک حکم طلاق از گواهی عدم امکان سازش

زمانی که طلاق توافقی صورت بگیرد یا جدایی به درخواست مرد باشد، در این حالت گواهی عدم امکان سازش به درد می خورد ولی اگر به درخواست زن باشد(جهت مطالعه بیشتر در خصوص طلاق به در خواست یکی از زوجین به مقالات نکاتی درباره طلاق به درخواست زوج و نکاتی درباره طلاق به درخواست زوجه رجوع شود.) در این حالت باید از طریق دادگاه حکم صادر شود، زیرا در جدایی به درخواست زن احراز جهات آن مانند عسر و حرج زن، شروط ضمن عقد ازدواج، غیبت شوهر، یا پرداخت نکردن نفقه ضرورت دارد و زن می تواند براساس این شرایط حق طلاق را به دست بیاورد و دادگاه تصمیم خود را به صورت یک حکم اعلام می کند اما در طلاقی که زوجین با هم توافق دارند و یا طلاق به درخواست مرد باشد، دادگاه فقط تشریفات جدایی را انجام می دهد و نمی تواند حقوق خواهان را محدود نمایند.

مفهوم عسر و حرج

منظور از عسر و حرج شرایطی است که زن در مشقت و سختی قرار میگیرد و امکان ادامه زندگی مشترک برای زوجه وجود نخواهد داشت.در این حالت زن میتواند به استناد ماده 1130 قانون مدنی و احراز مصادیق عسروحرج به عنوان مبنای دادخواست طلاق نسبت به جدایی اقدام نماید.همانطور که فوقا بیان شد طلاق از روی عسر و حرج در دسته طلاق بائن جای میگیرد و در این شرایط مرد امکان رجوع به زن را در دوران عده نخواهد داشت.جهت انجام طلاق بر مبنای عسر و حرج کافی است که زن مبنای عسر و حرج را در دادگاه اعلام نماید و در صورت اثبات آن قانون از مرد میخواهد که بدلیل شرایط دشواری که برای زن فراهم نموده است وی را طلاق دهد و در صورتی که مرد نسبت به این خواسته بی اعتنا باشد زن میتواند با اجازه قاضی و حکم دادگاه از همسرش طلاق بگیرد.

مصادیق عسرو حرج

 • در صورتیکه زوج به مدت شش ماه متوالی در زندگی مشترک حضور نداشته باشد و یا برای نه ماه متناوب بدون عذر موجه زندگی را ترک کند،زوجه میتواند توسط وکیل طلاق به دادگاه خانواده اعلام عسر و حرج نماید.
 • اعتیاد زوج به مواد مخدر و یا مشروبات الکلی از مواردی است که درنهایت زندگی مشترک را مختل میکند و لذا در این شرایط زن میتواند نسبت به طلاق اقدام نماید.
 • محکوم شدن زوج به حبس در زندان برای مدت پنج سال و یا بیشتر از آن از دیگر موارد عسرو حرج محسوب میشود.
 • در صورتیکه زوج به ضرب و شتم و یا سوء رفتار علیه زوجه عادت داشته باشد زن  توسط وکیل طلاق میتواند به خاطر مشقت و سختی ای که بر وی وارد میشود به دادگاه مراجعه نماید.
 • در صورتیکه زوج به هرگونه بیماری صعب العلاجی دچار شود که درمان آن به راحتی صورت نپذیرد، وکیل طلاق به وکالت از طرف زن میتواند به منظور طلاق اقدام نماید.
 • لازم به ذکر است که موارد فوق شایع ترین مصادیق عسر و حرج مصرح در قانون است اما در صورتیکه زن به دلیل دیگری در مشقت و سختی قرار گیرد باید آن را در دادگاه به اثبات برساند.

طلاق و انواع آن

طبق ماده ۱۱۴۳ قانون مدنی طلاق دو نوع دارد که نوع اول آن بائن و دیگری رجعی است.که در ادامه به شرح هریک خواهیم پرداخت.

طلاق بائن

در این مورد شوهر نمی تواند به زوجه رجوع کند و با این جدایی نکاح به صورت قطعی فسخ می شودو اگر مرد بعد از فسخ نکاح پشیمان شود و بخواهد دوباره با زن سابق خودازدواج کند باید تا پایان عده ی زن صبر نماید. در این مورد به زن دیگر نفقه تعلق نمی گیرد جز این که زن حامله باشد و اگر یکی از زوجین فوت نماید طرف دیگر از دارایی وی چیزی به ارث نمی برد.

انواع طلاق بائن

طلاقی که قبل از داشتن نزدیکی صورت گیرد ( یعنی دختره باکره باشد و یا دخولی انجام نشده باشد) : در این نوع جدایی زن دیگر هیچ عده ای ندارد و در هر زمان که بخواهد می تواند ازدواج کند که براساس ماده 1145 قانون مدنی انواع آن به شرح زیر است:

طلاق یائسه

اگر زنی به یائسگی برسد رابطه بلافاصله قطع می شود، چه مرد با وی نزدیکی داشته باشد و یا نداشته باشد.

طلاق خلع

به طلاقی گفته می شود که زن به دلیل نفرتی که از مرد دارد در قبال مالی که به او می دهد از وی جدا می شود. حال این مال می تواند مهریه ی زن باشد و یا مالی بیشتر از آن.

طلاق مبارات

به طلاقی گفته میشود که هر دو طرف نمی توانند یکدیگر را تحمل کنند و در این حالت زن با وکیل طلاق می تواند با دادن پولی به مرد او را به جدایی راضی کند، اما در این حالت عوض نباید زائد بر میزان مهریه باشد.

حال که در اینجا سخن از مهریه به میان آمد پیشنهاد ما بر این است که زوجه به جهت حفاظت از حقوق خود با وکیل مهریه مشورت نماید.

نکته: اگر بعد از 3 مرتبه ازدواج متوالی درهر 3 بار طلاق صورت گیرد،زن و شوهر نسبت به یکدیگر حرام مؤبد میگردند و در صورتیکه بخواهند مجدداً ازدواج نمایند زن باید با شخص دیگری که به اصطلاح فقهی محلّل نام دارد ازدواج کند و پس از آن طلاق واقع شود تا زن و مرد بتوانند با یگدیگر ازدواج نمایند.

طلاق رجعی

در طلاق رجعی مرد می تواند به زن رجوع کند حتی اگر مدت زمان عده تمام نشود و در این مورد نیازی به عقد نکاح جدید نیست. جدایی زمانی اصل است که رجعی باشد. در حالت کلی طلاق رجعی اصل و طلاق بائن به صورت استثناء است. بطور کلی تمام طلاقها رجعی هستند، جز زمانی که قانونگذار اعلام کند که طلاق بائن است. در این نوع از طلاق نکاح به صورت کامل منسوخ نمی شود و تا زمانی که عده زن تمام نشده وظایف زوجیت را ادامه می دهد و زن در حکم زوجه است. تا زمانی که عده کامل نشده نکاح به صورت قطعی فسخ نمی شود.

شرایط در طلاق رجعی

زن زمانی که دوره ی عده ی خود را طی می کند، نفقه وی باید توسط همسر پرداخت شود که مشورت با وکیل نفقه زن برای زوجین راهگشاء خواهد بود. بر خلاف طلاق بائن اگر یکی از زوجین فوت شود طرف دیگر از دارایی های وی ارث می برد. اگر شخصی با زنی که عده دارد زنا کند همانند زنا با زن شوهر دار حکم اجرا می شود و حرمت ابدی به وجود می آید. زمانی که زن عده دارد مرد نمی تواند او را از خانه بیرون کند.حال که سوالی که در اینجا مطرح میشود این است که عده به چه معناست؟

تعریف عده و مدت زمان آن

عده همان مدت زمانی است که زن بعد از جدایی بر طبق شرع و قانون نمی تواند با شخص دیگری ازدواج کند.این اقدام به منظور پاک بودن رحم و اطمینان حاصل شدن نداشتن فرزندی از همسر سابق انجام میشود.ضمن اینکه این کار محترم شمردن رابطه زناشویی سابق میباشد.از آنجاییکه پایان ازدواج به اشکال مختلفی از جمله مرگ همسر،فسخ نکاح و طلاق صورت میگیرد میزان عده در هریک از عوامل مذکوره متفاوت میباشد.
در عقد دائم عده طلاق سه طهر و در وفات چه در نکاح دائم و چه در نکاح موقت چهار ماه و ده روز میباشد.در صورتیکه که زن باردار باشد در هردو مورد باید تا زمان وضع حمل صبر نماید.
نکته:منظور از طهر همان پاکی است و زنانی که پس از سه دوره حیض و نفاس پاکی را تجربه کنند مدت زمان عده آنان به پایان خواهد رسید.

رجوع چیست ؟

رجوع یعنی زمانی که زن در عده است مرد می تواند به زن رجوع کند و همانطور که فوقأ بیان شد،زن و مرد در حکم همسر یکدیگر میباشند و نسبت به یکدیگر محرم خواهند بود. مرد در زمان رجوع باید قصد داشته باشد که زندگی مشترک خود را نجات دهد و رجوع برای این در نظر گرفته شده است که کانون خانواده از هم نپاشد. ثبت نکردن رجوع در دفترطلاق جرم محسوب می شود و برای فرد تا یکسال حبس و جرایم نقدی در نظر گرفته شده است که با استفاده از وکیل طلاق میتوان این امر زا انجام داد.

مزایای داشتن وکیل طلاق

 • در هیچ یک از مراحل دادرسی نیازی به حضور طرفین نیست.
 • با حضور وکیل خانواده در دفترخانه صیغه طلاق جاری می شود و نیازی به حضور زوجین نیست.
 • وکیل خانواده به دلیل آشنایی با تنظیم درست و اصولی دادخواست و پیگیری های مداوم بهترین گزینه برای این کار است.

مدارک لازم برای دادخواست طلاق

 • وجود سند ازدواج (عقدنامه)
 • دارا بودن کارت ملی و شناسنامه هر دو طرف
  اگر سند ازدواج به هر دلیلی موجود نباشد، با مراجعه به دفترخانه ای که ازدواج در آن صورت گرفته می توانید رونوشت سند ازدواج را بگیرید.
  قبل از هر عمل حقوقی باید با یک مشاوره حقوقی مشکل خود را در میان بگذارید زیرا برخی عواقب غیر قابل جبران هستند. برخی پرونده ها به شدت دشوار و پیچیده هستند که حتما باید با وکیل مشورت شود در غیر اینصورت با شکست مواجه خواهید شد.وکیل خانواده برای طلاق

No Comments

Leave a Comment